Nieprzytomne dziecko :

 

Algorytm BLS przeznaczony do udzielania pomocy dziecią. Według wytycznych z 2010 roku

 

Algorytm postępowania w przypadku nieprzytomnego dziecka:

Upewnij się podczas udzielania pomocy, czy poszkodowany i wszyscy świadkowie zdarzenia są bezpieczni a przede wszystkim ty sam. Ponieważ jedynie żywy ratownik jest przydatny.


Sprawdź reakcję poszkodowanego: delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj: „Czy wszystko w porządku?”,

  • W przypadku gdy nie odpowiada a jesteś sam zawołaj głośno o pomoc. Jeśli jest ktoś z Tobom poleć mu wezwanie pomocy.
  • Jeżeli pacjent reaguje: jest przytomny zostaw poszkodowanego w pozycji, w której go zastałeś, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo, dowiedź się jak najwięcej o jego stanie i wezwij pomoc, jeśli będzie taka potrzebna, i regularnie oceniaj jego stan.
  • Jeżeli pacjent reaguje: jest nieprzytomny ułuz go w pozycji bezpiecznej jeżeli niema ku temu przeciwskazań i wezwij pomoc i regularnie oceniaj jego stan.

Jeżeli nie reaguje udroznij drogi oddechowe i ocen oddech.

Jeżeli nie jest prawidłowy lub go brak wyślij kogoś po pomoc (jeśli był z Tobom, lub przyszedł do ciebie gdy wolałeś o pomoc).Wskaż konkretnie na osobę która ma to wykonać, gdyż rzucenie hasła wezwijcie pogotowie , może spowodować że nagle kilka osób zacznie dzwonić albo wręcz przeciwnie co częściej się zdarza nikt tego nie wykona sądząc że inni to zrobią.

Jeżeli jesteś sam, rozpocznij resuscytacje od wykonania 5 oddechów ratunkowych. U dzieci rko zaczynamy od oddechów ratunkowych gdyż u nich najczęściej dochodzi do nzk w wyniku najpierw upośledzenia działania układu oddechowego, a w konsekwencji także układu krażenia.

Po wykonaniu 5 oddechów ratunkowych, podczas któych należy racjonalnie dawkować powietrze podczas wdechu gdyż dzieci mają mniej pojemne płuca, przystapić do wykonywania 30 ucisnieć klatki piersiowej. W przypadku resuscytacji dzieci wykonujemy ucinięcia na głębokosć 4 cm, z częstocią 120 na minutę.

Po wykonaniu 30 ucisnięć klatki piersiowej przystępujemy do 2 sztucznych oddechów

Po minucie Rko zostaw poszkodowanego i wezwij pogotowie, jesli nikt do tej pory tego nie wykonał, lub byłes na miejscu zdarzenia sam.

Wróć i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej 30 uciśnięć do 2 wdechów.

Kontynuuj Rko ( 30/2) do czasu gdy;

  • Przybędzie wykwalifikowany personel medyczny
  • Stwierdzisz u poszkodowanego oznaki życia
  • Ulegniesz fizycznemu wyczerpaniu

 

Wskazowki prawidłowego wykonania nastepujących czynnosci:

masaz serca

sztuczne oddychanie

udraznianie drog oddechowych

BLS z wykorzystaniem AED u dziecka

 

 

autor : ratowniczka

free website templates